متوسطه دوره ی اول دخترانه مفید

اخبار > گزارش سفر مشهد پایه نهم آذر ۹۷


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر مشهد پایه نهم آذر ۹۷

چهارشنبه 21 آذر 97 ساعت 23 از راه آهن تهران به سمت مشهد حرکت کردیم. صبح حدود ساعت 10:30 به مشهد رسیدیم. از راه آهن به محل اسکان مان رفتیم. تلاش داشتیم که سفرمان پر زرق و برق نباشد و تا جای ممکن هزینه های غیر ضروری را کاهش دهیم. به همین خاطر در یک حسینیه (حسینیه بیت الجواد (ع)) ساکن شدیم.

همچنین به جز چند وعده محدود، قرار شد غذای آماده نگیریم و بعضی از دانش آموزان داوطلب پخت غذا شدند. در هریک از این وعده ها، یکی از معلم ها همراه چند تا از دانش آموزان عهده دار پخت غذا می شدند. تلاش ماان بر این بود که تا جای امکان دانش آموزان را از قسمت های پر خطر آشپزی دور نگه داریم ولی مسئولیت بقیه قسمت های پخت را به آن ها واگذار کنیم. همچنین در راستای اهداف محیط زیستی مدرسه زندگی، در سفرمان از ظروف یک بار مصرف استفاده نکردیم. دوست داشتیم تمام دانش آموزان مان در این سفر، مسئولیت هایی را به عهده بگیرند؛ به خاطر عدم استفاده از ظرف های یک بار مصرف، یکی از کار های مهم شستن ظرف ها بود. دانش آموزان در گروه های دو سه نفره و به نوبت، مسئول شستن ظرف های غذا شدند.

در هر روز از سفرمان یک بار زیارت قرار دادیم، با این حال دسته ای از دانش آموزان مایل بودند صبح های زود هم برای زیارت به حرم بروند، برای آن ها هم امکان زیارت در صبح زود و شرکت در نماز جماعت صبح حرم را مهیا کردیم.

در روز اول سفرمان پس از استراحتی کوتاه، صرف غذا و شستن ظرف ها راهی حرم شدیم. در ورودی حرم، با هم اذن دخول خواندیم و درباره آداب زیارت صحبت کردیم. بعد از خواندن نماز مغرب و عشا و یک زیارت مختصر، به خواندن دعای کمیل مشغول شدیم. برای خواندن دعای کمیل و آشنایی بیشتر دختران مان با این دعا، از قبل ترجمه مناسبی از دعا را تهیه کرده بودیم و دعا را با خواندن ترجمه اش شروع کردیم. در جاهای مختلفی، دعا را قطع می کردیم و توضیح های کوتاهی درباره یک فراز از دعا می دادیم و یا به سوال های بچه ها پاسخ می دادیم.
بعد از تمام شدن دعا، به حسینیه برگشتیم و بعد از صرف غذا مشغول بازی و گفتگو شدیم.
در صبح روز دوم، برنامه بازدید از موزه های آستان قدس را داشتیم. پس از بازدید از موزه های مختلف داخل حرم، به حسینیه برگشتیم. غذایی را که چند نفر از بچه ها تهیه کرده بودند، خوردیم .بعد از یک استراحت مختصر و شستن ظرف ها، به سمت پارک علمی پروفسور بازیما حرکت کردیم. در این پارک دختران مان بعد از بازدید از پارک و شنیدن توضیحاتی مرتبط با درس زیست شناسی، به مجتمعی تجاری در کنار پارک رفتند و مدتی را به خرید پرداختند. بعد از صرف شام، به حسینیه برگشتیم. این شب هم به بازی های گروهی و گفتگوهای گرهی مشغول شدیم.
صبح روز سوم، پس از صرف صبحانه، برای دیدن فیلم سینمایی سرو زیر آب راهی سینما شدیم. علت انتخاب این فیلم، این بود که پس از فیلم بتوانیم فرصتی برای گفتگو درباره دفاع مقدس داشته باشیم. در راه برگشت از فیلم، بحث هایی در رابطه با هویت ملی شد. همین طور درباره نماد سرو صحبت کردیم و پیوندی هم به سفر یزد سال گذشته زدیم. بعد برای زیارت وداع به حرم رفتیم و از آن جا به حسینیه برگشتیم.
حین خوردن غذا، بنا به درخواست دانش اموزان و کمبود وقت باقی مانده، برنامه بازدید از موزه نادری را لغو کردیم. در عوض کمی فرصت استراحت برای دختران مان ایجاد شدو پس از استراحت. دانش آموزان به سه گروه تقسیم شدند، یک گروه به پخت شام، یک گروه به پخت ناهار فردا و گروه سوم و به شستشوی ظرف ها و مرتب کردن آشپزخانه. بعد از اتمام کارها و خوردن شام، جلسه بازخورد را برگزار کردیم و تک به تک درباره شرایط اردو و چیزهایی که در سفر یاد گرفته بودیم صحبت کردیم.
صبح یکشنبه ساعت ۶، از راه آهن مشهد به سمت تهران حرکت کردیم.


١٩:٠٨ - سه شنبه ٤ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٦٤٧٨    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج